Kokořínsko - krajina snů

 
 

Kokořínsko

tip na výlet

 
 

Kouzelné podzimní Kokořínsko
tipy na nejkrásnější místa


Víte, kdy je na Kokořínsku nejkrásněji? Je to na podzim, když malebná krajina pískovcových skal, hlubokých roklí a překrásných jezírek se vybarví do své nejkrásnější podoby. Máme pro vás čtyři tipy na místa, která byste si právě na podzim neměli nechat ujít.

Harasov | ukaž na mapě

Prvním z nich je rybník Harasov, který se nachází hned na začátku přírodní rezervace Kokořínský důl. Zatímco v létě rybník láká ke koupání a tak přilehlé parkoviště bývá přeplněné, na podzim zde nejspíš budete úplně sami a tak si můžete vychutnat jedinečnou atmosféru tohoto úžasného místa. Monumentální pískovcové skály se v podzimním slunečném dni nádherně zrcadlí ve vodní hladině a doslova lákají k procházce u rybníka. Pokud se vydáte po červené turistické stezce kolem rybníka, po levé straně přímo ve skále spatříte zbytky hradu Harasov. Následně turistická trasa stoupá na skály přímo nad rybníkem, aby po chvíli mohla po dřevěných schůdcích sestoupit na druhý břeh rybníku s malou písčitou pláží, která je velmi romantickým místem a zároveň krásně osvícená podzimním hřejivým sluníčkem.

Rybník Harasov


Vyhlídka na hrad Kokořín | ukaž na mapě

Vydáte-li se na Kokořínsko autem, rozhodně si nenechte ujít serpentiny pod hradem Kokořín. Ty se klikatí hlubokým údolím mezi skalami a po chvíli doslova tajemnou silnicí vystoupáte na krásnou vyhlídku, odkud je asi nejhezčí pohled na celý hrad, jenž je obklopen divokou přírodou.

Vyhlídka na hrad Kokořín


Náš tip: Nejlépe si krásy Kokořínska vychutnáte, pokud zde zůstanete déle. Vyberte si ze široké nabídky hotelů na Kokořínsku.

Rybník U vrby | ukaž na mapě 

Až se dostatečně vynadíváte na hrad, vydejte se stejnou silnicí zpět dolů, odkud pokračujte kolem známých Pokliček směrem do vesničky pojmenované Ráj. V té zatočte doleva a po necelém kilometru dojedete k dalšímu malebnému rybníku, který místní označují jako rybník U vrby. Jeho zajímavostí jsou vystupující stromy přímo z vodní hladiny. Ideální je, když sem na podzim dorazíte odpoledne před třetí hodinou, kdy je ještě celý rybník nasvícen sluníčkem. Mějte totiž na paměti, že na podzim už slunce rychle klesá a později tak sluneční paprsky zastíní hluboké lesy, kterými je rybník obklopen. Určitě stojí za to vydat se po malé pěšince kolem rybníka, kterou lemují nádherné stromy, jejichž barevné listí je na podzim skutečnou pastvou pro oči.

Rybníku U vrby

Podzimní stromy u rybníku U vrby
 

Mrtvý strom nad skalním bludištěm | ukaž na mapě      náš tajný tip  

Kde jinde si na Kokořínsku nejlépe užijete západ slunce, než na skalní vyhlídce. Od rybníka U vrby se vydejte zpět do Ráje, odkud tentokrát pokračujte silnicí vlevo směrem na Mšeno. Po pár kilometrech vystoupáte vzhůru asi o 150 výškových metrů a po pravé straně budete mít hájovnu. Zde můžete zaparkovat auto a vypravte se asi půl kilometru po silnici zpátky k rozcestí U Bludiště. Zde žlutá turistická trasa klesá dolu do skalního bludiště. Vy ale jděte malou pěšinkou lesem přímo na vrcholky skal a po chvíli objevíte neobyčejné místo, odkud je krásný západ slunce. Jedná se o (při troše opatrnosti) relativně dobře přístupné pískovcové skály přímo nad skalním bludištěm, na kterých se majestátně tyčí mrtvý strom, který při západu slunce vytváří nádhernou siluetu. To je právě ten, který vidíte v záhlaví tohoto webu.

Uschlý strom nad bludištěm v Kokořínsku
 

Další fotky Kokořínska naleznete ve fotogalerii.
A nebo se můžete podívat na ostatní tipy na zajímavá místa.

Zpět na hlavní stránku

(c) Michal Němejc | michal@krasyprirody.cz
Partneři webu: Kam v Praze, Fotografie a svatební fotograf, Kalábrie, Karlův most, prodej fotografií,
fotoobraz Praha